Vybavenie úmrtia

  1. Odovzdať preukaz poistenca na príslušnej zdravotnej poisťovni, kde bol zomretý poistený
  2. Dať potvrdiť príspevok na pohrebné pohrebnej službe, ktorá zabezpečuje pohreb a potvrdené odovzdať na Úrad práce, soc. Veci a rodiny podľa trvalého pobytu zomretého, (následne si môže uplatňovať príspevok od štátu)
  3. Ak vlastnil zomretý preukaz ZŤP tento taktiež odovzdať na Úrad práce, soc. Veci a rodiny
  4. Odovzdať preukazy – vodičský preukaz, cestovný pas
  5. Vybaviť na sociálnej poisťovní v mieste trvalého pobytu žiadateľa – vdovský, vdovecký, sirotský dôchodok
  6. Žiadateľ si so sebou prinesie:
    • Svoj občiansky preukaz, úmrtný list, sobášny list, výmery o dôchodku oboch manželov, pri zárobkovo činných vojenskú knižku
    • K sirotskému dôchodku – rodné listy detí a potvrdenie o návšteve školy u stredoškolákov a vysokoškolákov

Úmrtie doma

  1. Bezodkladne kontaktovať pohotovosť (tel. číslo 112) a oznámiť im úmrtie.
  2. Po dvoch hodinách od úmrtia vykoná lekár prehliadku zosnulého a vystaví List o prehliadke mŕtveho a rozhodne na mieste, či je potrebná pitva alebo nie.
  3. Ak áno, prevoz do zdravotníckeho zariadenia vykoná zmluvná pohrebná služba (poverená UDZS). Ak nie, môžete si pohrebnú službu zavolať sami, tá prevezie telo do svojho zariadenia.
  4. Kontaktovať pohrebnú službu ohľadom prevozu zosnulého z domu do chladiaceho zariadenia.
  5. Ďalší postup bude dohodnutý individuálne medzi pozostalými a pohrebnou službou; zahŕňa vybratie truhly, kvetín, zariaďovanie pohrebného obradu, vybavovanie pohrebných dokumentov.

(pozn. šaty pre zosnulého stačí priniesť zo sebou do pohrebnej služby pri objednávaní podrobností rozlúčky)

Úmrtie v zdravotníckom zariadení, alebo v ústave sociálnej starostlivosti

  1. Oznámenie úmrtia pracovníkom zariadenia.
  2. Väčšinou je nariadená pitva (slúži predovšetkým k stanoveniu či potvrdeniu diagnózy, správnosti liečebných postupov a úkonov, k určeniu definitívnej príčiny smrti), i tu však môže lekár v istých prípadoch od pitvy upustiť.
  3. Personál zdravotníckeho zariadenia by Vám nemal v žiadnom prípade odporúčať pohrebnú službu, toto rozhodnutie prináleží slobodnej vôli občana podľa zákona č. 131/2010 Z.z. a jeho porušenie je trestné. Vyberte si preto pohrebnú službu ešte pred návštevou zariadenia, kde je telo vášho príbuzného uložené.
  4. Kontaktovanie pohrebnej služby pozostalými.
  5. Zabezpečenie prevozu zosnulého do chladiaceho zariadenia.
  6. Ďalší postup bude dohodnutý individuálne medzi pozostalými a pohrebnou službou; zahŕňa vybratie truhly, kvetín, zariaďovanie pohrebného obradu, vybavovanie pohrebných dokumentov

Úmrtie na inom mieste, resp. úmrtie za nezvyčajných okolností

  1. Bezodkladne kontaktovať pohotovosť a políciu (jednotné tel. číslo 112) a oznámiť im úmrtie.
  2. Lekár alebo policajt po vyhodnotení situácie kontaktujú zmluvnú pohrebnú službu, ktorá na ich náklady prevezie zosnulého na patológiu.
  3. Ak je to potrebné, polícia alebo lekár oznámia pozostalým úmrtie.
  4. Následne pozostalí kontaktujú pohrebnú službu.

  5. Ďalší postup bude dohodnutý individuálne medzi pozostalými a pohrebnou službou; zahŕňa prevezenie zosnulého z patológie do chladiaceho zariadenia, vybratie truhly, kvetín, zariaďovanie pohrebného obradu, vybavovanie pohrebných dokumentov.

Úmrtie v zahraničí

  1. Telo je možné previesť na Slovensko podľa medzinárodných dohôd.
  2. Kontaktovanie pohrebnej služby pozostalými.
  3. V mieste úmrtia lekár vystaví "Pas pre mŕtveho", a prevoz zabezpečuje vami vybraná pohrebná služba.
  4. Prepravu možno realizovať po zemi, vode a vzduchom, po cestách i železniciach. Ostatky musia byť uložené vo vhodnom prepravnom kontajneri (schránke), prispôsobenom na tento účel, sprievodné doklady musia byť vystavené v súlade s právom krajiny východzej, prejazdnej a cieľovej.
  5. Ďalší postup bude dohodnutý individuálne medzi pozostalými a pohrebnou službou; zahŕňa prevezenie zosnulého zo zahraničia na Slovensko, vybratie truhly, kvetín, zariaďovanie pohrebného obradu, vybavovanie pohrebných dokumentov

(pozn. je možné telo zomrelého spopolniť na mieste a následne previesť do vlasti. Urnu je možné poslať prostredníctvom poštovnej alebo kuriérskej služby spolu s náležitými dokladmi o pôvode obsahu)